Tavaliselt seostatakse koerte dresseerimisega lemmikloomade õpetamist selleks, et nad kutsudes meie juurde tuleksid. Samas on ka kassile meelespidamise õpetamine niisama tähtis ning võib osutuda kasulikuks nii tubaste kui ka õuekasside puhul.
Enamik kassiomanikke võib kirjeldada juhtumeid, mil nad otsisid kassi terve õhtu, teda tagaukse juures hüüdes või terve kodu tagurpidi pöörates – ning avastades, et kass põõnab kuskil õndsas teadmatuses. Või siis oli vaja viia kass loomaarsti juurde, kuid temast pole äkitselt kippu ega kõppu.
Meelespidamise võime aitab ära hoida närvilisi hetki ja annab meelerahu, teades, et saad kassi vajadusel „kontrollida“ ning veenduda, et ta on toas siis, kui eelistad, et ta ei oleks väljas – enamasti öösiti. Niisuguse käitumise dresseerimine on väga kasulik. See õpetab kassile, et kui ta Sinu juurde tuleb, saab ta preemiat, mis aitab omakorda teie suhet tugevdada.
Dresseerimise põhimõtted
Dresseerimisega tuleks algust teha keskkonnas, kus kass tunneb end turvaliselt ja rahulikult, nii et ta saab kogu oma tähelepanu Sinule pöörata.
Parim aeg dresseerimisega alustamiseks on siis, kui kass tahab suhelda – näiteks kui ta on ärkvel, näljane või mänguhimuline.
Lühikesed õppetunnid on kõige efektiivsemad ning toetavad õppimist kõige paremini (katseta põgusaid 5-minutilisi õppesessioone üks-kaks korda päeva). Kui õpetad kassipoega või vanemat kassi, väsib ta tõenäoliselt kiiremini, nii et sessioonid võivad vajadusel olla lühemad.
Ära karista kassi, kui ta ei käitu soovitud viisil. Kass ei pruugi karistust tingimata seostada soovimatu käitumisega, mis tähendab seda, et karistad hoopis mingi muu käitumise eest. See aga võib kassi ja omaniku vahelist suhet tõepoolest kahjustada.
Dresseerimine tähendab õppimise soovi ning mitte kunagi õppima sundimist. Dresseerimine tuleb lõpetada, kui kass paistab olevat stressis või tal on ebamugav.
Sammud meelespidamise dresseerimiseks
1. samm: vali signaal
Dresseerimise esimeseks ülesandeks on välja mõelda kutsumiseks kasutatav signaal. Soovitatav on vältida kassi nime kasutamist, kuna hüüame seda nii tihti, et loom ei pruugi tõlgendada seda kutsena. Kõige tõhusam oleks valida konkreetne sõna, mida Sa niisama kassiga suheldes ei kasuta – tavalisteks signaalideks on „Siia!“ või „Tule!“.
2. samm: vali preemia
Iga kass on omamoodi, nii et pead leidma, mis just talle väga meeldib. Toit kui preemia on üldiselt kõige tõhusam vahend, mis ajendab kasse teatud viisil käituma. Toiduvalik sõltub kassist. Mõnele sobib ka igapäevane toit, aga teisele on raskem meele järgi olla ning talle tuleb anda midagi hõrku. Kana-, kreveti- ja tuunikalatükid on enamasti isuäratavad ning lihtsad kasutada, sest neid saab hõlpsasti väikesteks tükkideks murda.
Korraga tuleb anda ainult väga vähe toitu, sest kass saab mitu preemiat kõigest üheainsa õppetunniga. Kui otsustad poemaiustuste kasuks, vali sügavkülmutatud või poolmärg toit, sest saad seda murda palju väiksemateks tükikesteks.
Ära toida kassi dresseerimise ajal üle. Arvesta kassi tavapäraseid toidukoguseid, sest portsjoni suurust tuleb võib-olla vähendada. Kui kassi ei huvita söömine ega maiused, võid katsetada muid preemiaid (nt mängimine mänguasjaga). Mõni kass eelistab natuke mängimist oma lemmikmänguasjaga või veidi sügamist kurgu alt. Kassile võivad meeldida ka erinevad preemiad, mis aitavad tema tähelepanu dresseerimise ajal hoida.
3. samm: alusta dresseerimisega
Lasku kassiga samale tasandile (nt istu põrandale), olles temast 1-2 meetrit kaugemal (mida lähemal oled kassile, seda vähem maad peab ta sinuni jõudmiseks läbima ja seetõttu on õpetamise esimestes etappides meenutamise õnnestumise võimalus suurem).
Tähelepanu võitmiseks hüüa kassi nimepidi ja näita talle toidupreemiat. Juba sellest peaks piisama, et kass tuleks ja uudistaks lähemalt – eriti juhul, kui alustad dresseerimist siis, kui kass on näljane.
Anna kassile preemia kohe, kui ta on Sinu juurde tulnud. Kui kass ei taha hoolimata preemia nägemisest Su poole tulla, võib lisaks katsetada peibutusmeetodit (vt „Kasulikud lingid ja teave“).
Kui oled kindel, et kass tuleb Sinu poole, õpeta talle meelespidamise märgusõna. Lausu seda kohe, kui oled kassi nimepidi kutsumist ja ta hakkab Sinu poole tulema. Pärast mitut praktikat peaks kass Su poole tulema kohe, kui kuuleb märgusõna. Kas meelespidamisega on ikka veel raskuseid? Kui jah, siis selles etapis võid proovida peibutamist – mitme korduse järel peaks kass seostama meelespidamise märgusõna preemiaga ja siis võid peibutamisest loobuda.
Jätka dresseerimist, suurendades meelespidamise vahemaad ja katseta meelespidamist kodu erinevates kohtades, kus kass võib Sind kuulda, aga mitte näha. Kui kassi dresseerimine enam ei õnnestu ja ta ei tule kutsudes Sinu juurde, pöördu tagasi esimeste õpetussammude juurde.
4. samm: õueminemine
Kui meelespidamine on siseruumides õnnestunud, alusta selle harjutamist aias, kus kassi tähelepanu on märkimisväärsemalt raskem hoida erinevate segavate faktorite tõttu. Veendu, et sel juhul on preemia eriti ahvatlev. Sarnaselt kassi meelespidamise dresseerimisele siseruumides peaks meelespidamise vahemaa järk-järgult suurenema kassi kindlustunde kasvades.
Tähtis on meeles pidada, et kui oled kassile meelespidamise eest preemia andnud, lased tal ka soovi korral ära minna. Nii ei hakka kass arvama, et Sinu juurde tulemine tähendaks alati piiranguid. See on eriti oluline juhul, kui kavatsed meelespidamist kasutada väljas – kui kass tuleb Su juurde, anna talle preemia ja lase tal seejärel vabalt ringi uudistada, et dresseerimine oleks ka edaspidi positiivseks kogemuseks.
Meelespidamise dresseerimine tuleb kasuks nii toa- kui õuekassile. Kuigi õpetamine nõuab veidi kannatlikkust, on see väga kasulik kogemus ja annab teadmise, et oled koos kassiga omandanud uued oskused mängides ja kvaliteetaega veetes. Nii hoiad kassi liikuva ja aktiivsena. Eriti kehtib see tubaste kasside kohta.
Registreerimine vastuvõtule
Kasutame küpsiseid meie veebisaidi parimaks esitlemiseks. Kui jätkate saidi kasutamist, eeldame, et olete sellega rahul.ОкPrivacy policy