Suhkruhaigus ehk diabeet – üks levinumatest endokriinhaigustest kassidel. Kõrge eelsoodumusega on täiskasvanud ja vanemad isased kassid, harvemini emased. Kõige levinuim põhjus diabeedi väljakujunemiseks on rasvumine. Sellepärast omanikel on väga oluline jälgida oma kassi kehakaalu, vältida ülesöömist ning vajadusel kasutada dieettoitu ja suurendada füüsilist aktiivsust. Teiseks diabeedi väljakujunemise põhjuseks on misiganes põletikuline protsess organismis, mis tekitab insuliini resistentsust. Küllaltki tihti suhkruhaiguse põhjuseks on krooniline pankreatiit. Vanematel kassidel võib diabeet väljakujuneda ka pahaloomulise protsessi tagajärjel. Mõnikord on põhjuseks hoopis pikaajaline kortikosteroidsete preparaatide kasutamine. Diabeet võib olla ka akromegaalia tagajärjeks.

Peamisteks diabeedi tunnusteks on suurenenud vee tarbimine ja urineerimine, kaalukadu, suurenenud söögiisu. Antud haiguse diagnostika toimub kliinikus kohapeal ning ei võta palju aega. See koosneb täpsest anamneesist, põhjalikust ülevaatusest, üldvereproovist, biokeemiast, uriini analüüsist ning ultraheli uuringust. Juhul kui diagnoosimise hetkel ei ole tüsistusi ega kaasnevaid haigusi, ravi toimub kodus omaniku poolt. Vajalikud on igapäevased nahaalused insuliini süstid ja veresuhkru kontroll kord nädalas, kuni veresuhkru vastuvõetava taseme saavutamiseni, ning spetsiaalne toit.
Õigeaegse kliinikusse pöördumise puhul, enne tüsistuste ilmnemist, arsti ettekirjutuste järgimisel ning kaasnevate haiguste puudumisel prognoos on väga hea – kuni täielikku tervistumiseni!

Hüpertüreoos – teine sagedaseim endokriinhaigus kassidel. Eelsoodumus on isastel ja emastel vanematel kassidel (7+). Põhjuseks on kilpnäärme hüperplaasia ning väga harva – kilpnäärme kartsinoom. Antud patoloogia korral suureneb kilpnäärme hormooni vabanemine verre (T4). Kõrge T4 omakorda tekitab terve organismi talitluse häiret. Eeskätt kannatab südame-veresoonkond, mille tagajärjel tekib hüpertensioon, südamehaigus ning lõpuks südamepuudulikkus. Kuna tegemist on vanadel kassidel esineva haigusega siis tihti see peidab juba esineva kroonilise neerupuudulikkuse, milleks kassidel esineb kahjuks samuti kõrge eelsoodumus.
Peamised hüpertüreoosi sümptomid on suurenenud isu ja kaalukadu, häälitsemine, rahutus, agressiivne käitumine, karvastiku tuhmumine, suurenenud väljaheite kogused, mõnikord kõhulahtisus. Antud haiguse diagnostika toimub kliinikus kohapeal ning ei võta palju aega. Sisaldab põhjaliku anamneesi ja ülevaatust, üldvereproovi ja biokeemiat, spetsiifilist T4 mõõtmist, uriiniproovi neerufunktisooni hindamiseks, vererõhu mõõtmist, südamehaiguse kahtlusel – rinnaõõne röntgenist/ultrahelist ning samuti spetsiifilisest testist, mis viitab südame patoloogiale – proBNP.

Tänapäeval esineb 3 varianti hüpertüreoosi raviks: eluaegne tablettide manustamine (kõige levinum ja odavam meetod), spetsiaalne ravitoit (keerulisem, kuna kassid tihti on toidu suhtes valivad) ning jooditeraapia (teostatakse Soomes, vajab pikaajalist statsionaarset ravi, väga kulukas). Varem oli kasutusel ka kirurgiline ravi – türeoidektoomia, kuid praegusel ajal võetakse ette väga harva, kuna tekitab palju kõrvaltoimeid ning Eestis seda ei kasutata.
Nagu ka suhkruhaiguse puhul õigeaegne pöördumine ning arsti ettekirjutuste järgimine võimaldavad kenasti hüpertüreoos kontrolli alla saada; oluliselt paraneb enesetunne, käitumine ja väljanägemine ning tekib võimalus ennetada raskeid tüsistusi.
Jälgige pidevalt oma lemmikuid, pange tähele igasuguseid muutusi käitumises ja enetundes, et üheskoos ja õigeaegselt me saaksime osutada vajalikku abi.