Kasside vaktsineerimine: kaitske oma lemmiklooma tõsiste haiguste eest
Vaktsineerimine on ainus võimalik viis vältida paljusid tõsiseid haigusi ja isegi lemmikloomade surma. Seepärast on kõik veterinaararstid veendunud selle vajalikkuses. Vaktsineerimine on vajalik nii väljas käivale lemmikloomale kui ka kodukassile. Vaktsineerimise olemus seisneb antigeense materjali viimises looma organismi, mis põhjustab immuunsusreaktsiooni ja ennetab haiguse tekkimist või vähendab oluliselt selle kulgemise raskust. Kasside vaktsineerimine teostatakse veterinaarkliinikutes kvalifitseeritud loomaarsti poolt.
Mis on vaktsineerimine ja kuidas see toimib?
Vaktsineerimise peamine eesmärk on treenida immuunsüsteemi võitlema teatavate haigustekitajate vastu. Vaktsiinid sisaldavad nõrgestatud või surnud baktereid (mikroobe), mis stimuleerivad immuunsüsteemi. Teisisõnu tutvub vaktsineerimisega immuunsüsteem selliste patogeenidega ja õpib, kuidas neile õigesti reageerida.
Kui lemmiklooma organism tulevikus haigusega kokku puutub, tunneb ta selle kiiresti ära ja hävitab selle. Vaktsineerimine ei paku enamasti sajaprotsendilist kaitset haiguste vastu. Samas aitab selline protseduur lemmikloomal garanteeritult kiiremini taastuda, kui haigus siiski tekib. Mõne eriti ohtliku nakkuse puhul võib vaktsineerimine lemmiklooma elu päästa.
Kas peab vaktsineerima kodukassi?
Arstid soovitavad kassidele vaktsineerimist olenemata sellest, kas nad pääsevad õue või mitte. Omanikud võivad kergesti oma kingade või riietega erinevaid kassiviirusi kaasa tuua. Eriti ohtlike nakkuste (nt marutaudi) puhul võivad nakkusallikaks olla ka kogemata majja sattunud rotid või hiired. On teada isegi juhtumeid, mil kodukassid on kannatanud nahkhiirte käes.
Seetõttu ei ole korteris pidamine loomade tervise ohutuse garantii.
Kuidas toimub kasside vaktsineerimine?
Vaktsineerimine toimub rangelt vastavalt graafikule:
- kassipoegade esimene vaktsineerimine toimub juba 2 kuu vanuselt, nad saavad põhjaliku vaktsineerimise hingamisteede haiguste vastu (kaltsiviroos, panleukopeenia, rinotrahheiit);
- kuu aega hiljem toimub revaktsineerimine – kassipoeg saab teise vaktsineerimise samade haiguste vastu ja esimese marutaudivaktsiini;
- edasised vaktsineerimised kõigi 4 haiguse vastu tuleks teha igal aastal kogu lemmiklooma elu jooksul;
- 16-20 nädala vanusena tuleks kassid vaktsineerida nakkusliku parotiidi ehk mumpsi vastu; korduvvaktsineerimine tehakse üks kord, aasta hiljem.
Kus ma saan oma kassi Tallinnas vaktsineerida?
Haabersti Loomakliinik on suur veterinaarkliinik, mis pakub oma teenuseid kõigile ning on mugav Tallinna ja ümbruskonna elanikele. Me vaktsineerime kassipoegi ja täiskasvanud kasse ning aitame individuaalselt valida vaktsineerimisskeemi, kui teie lemmikloom on mingil põhjusel varem vajalikke vaktsiine mitte saanud.
Meie veterinaararstid:
- teavitavad omanikku vaktsineerimise ettevalmistamise reeglitest;
- kasutavad ainult kaasaegseid ja kvaliteetseid sertifitseeritud vaktsineerimispreparaate;
- järgivad kõiki vaktsiini säilitamise temperatuurirežiime;
- väljastavad omanikele vaktsineerimistõendi, kuhu on kantud kõik andmed tehtud vaktsineerimiste kohta;
- vajadusel annavad nõu lemmikloomade hooldamise kohta.
Haabersti Loomakliinik suhtub hinnakujundusse mõistlikult, nii et kõigi teenuste hind on adekvaatne. Hindadega saab eelnevalt tutvuda kodulehel.