HALK Haabersti Loomakliinik

Haabersti Loomakliinik
ET

Koerte ja kasside steriliseerimine ning kastreerimine

Teeme kõigepealt selgeks mõisted kastreerimine ja steriliseerimine

 Steriliseerimine isastel seemnejuhade ja emastel munajuhade sulgemine. See protseduur ei kõrvalda isastel sugutungi ega emastel indlemist: koeral/kassil säilivad kõik sugulised instinktid, himud ja paaritumisvõimalus. Kuid nad ei saa järglasi. See tähendab, et emastel on ikkagi jooksuaeg, isased kassid võitlevad emaste pärast ja märgistavad territooriumi, isased koerad käivad pulmas ja lähevad indlevate emaste lõhna peale „hulluks“.

 Järeldused:

  1.  Steriliseerimine ei lahenda kassi või koera suguihaga seotud käitumisprobleeme (miinus).
  2.  See ei vähenda reproduktiivsüsteemi haiguste riski (emakapõletikud, munandipõletikud, prostatiit (eesnäärmepõletik) ning mitmesugused onkoloogilised haigused: munasarjakasvajad, piimanäärmekasvajad, munandikasvajad (miinus).
  3.  Ainus pluss on see, et loomad ei võta kaalus juurde (kuigi neid saab ülekaalu nuumata)

Kastreerimine paljunemisorganite eemaldamine. Kirurgiline protseduur: isastel munandite eemaldamine, emastel emaka ja munasarjade eemaldamine (hüsterovariektoomia) või ainult munasarjade eemaldamine (hüsterektoomia). Emastel ei ole pärast kastreerimist jooksuaega, isased muutuvad teiste isaste suhtes vähem agressiivseks, ei lähe enam kuigi kaugele paarilist otsima, ei märgista territooriumi ega kräunu emaste ligimeelitamiseks.

Järeldus: Kastreerimine lahendab kõik suguihaga seotud käitumisprobleemid. Puudub reproduktiivsüsteemi haiguste tekke oht (emastel ei esine emaka- ega munasarjahaigusi, isastel munandi- ega eesnäärmehaigusi). Emastel väheneb märkimisväärselt piimanäärmekasvajate tekke oht. Ja need kõik on kastreerimise plussid. Samuti paraneb enamiku loomade karva kvaliteet ja tihedus.

Miinus: rahulik ja häirimatu elu ning hea isu toovad kaasa kaalutõusu. Emastel koertel võib negatiivse kõrvalmõjuna tekkida uriinipidamatus (mida saab kontrolli all hoida spetsiaalsete ravimitega).

Paljud loomaomanikud ajavad need mõisted segamini ja kasutavad isaste puhul mõistet kastreerimine ning emaste puhul steriliseerimine. See on nii olnud pikka aega ja seda on võimatu igapäevasest kõnepruugist välja juurida. Operatsioonile registreerumisel täpsustage palun, mis soost teie loom on, et vältida arusaamatusi.

Haabersti loomakliinikus Tallinnas teeme ainult isas- ja emasloomade paljunemisorganite eemaldamise (steriliseerimise) operatsioone.

Sedatsiooniks kasutatakse meie kliinikus multimodaalset anesteesiat narkoosi . See tähendab, et kasutatakse minimaalses koguses mitmesuguseid valuvaigisteid ja uinuteid, mis kokku annavad lühiajalise rahustava ja valu vaigistava toime. Näiteks kassi munandite eemaldamise operatsioon kestab 7–15 minutit, munasarjade ja emaka eemaldamise operatsioon 15–20 minutit. Koera puhul sõltub operatsiooniks kuluv aeg koera suurusest.

Pärast operatsiooni jäävad patsiendid kliinikusse seniks, kuni on narkoosist  täielikult taastunud. Kui loom on täielikult ärkvel ja valmis koju minema, võtab registraator omanikega ühendust ja nad võivad oma lemmikule järele tulla.

Pärast operatsiooni EI pea meie patsiendid kandma haavakaitseks kraesid ega kombinesoone. Kõik õmblused on nahaalused ning seetõttu pole vaja haava kaitsta. Samuti antakse kõikidele patsientidele (v.a kassid) operatsioonijärgse valu leevendamiseks ravimeid, et nad end sel perioodil võimalikult hästi tunneksid. Pärast operatsiooni, kui loom on veel narkoosis , saab vajaduse korral teha muid protseduure, näiteks paigaldada kiibi, lõigata

küüsi, puhastada kõrvu, eemaldada hambakivi, ortopeedia  jne Küsige enne operatsiooni  kõikide võimaluste kohta.

Teenuste hindu näete hinnakirjas. Küsimusi saate alati esitada meili teel või meie kliiniku Facebooki-lehe kaudu.

Hinnakiri

Kassi steriliseerimine150.-
Kassi kastreerimine100.-
Koera steriliseerimine
1-5кг 175
5-10кг200
10-15кг 225
15-20кг250
20-25кг275
25-30кг 300
30-35кг325
35-40кг350
40-45кг375
45-50кг400
Koerte kastreerimine
2-5кг225
5-10г 250
10-15кг275
15-20кг300
20-25кг325
25-30кг350
30-35кг375
35-40кг400
40+кг 450

Seega näeb välja nagu kassiõmblus pärast operatsiooni

Korduma kippuvad küsimused

Kui vanalt võib kassi steriliseerida?

Kassid (emased) saavad suguküpseks, kui nad saavutavad kehakaalu 2 kg. See tähendab, et suguküpseks peetakse kassi, kes kaalub 2 + kg, olenemata vanusest. Kasside innaaeg sõltub valguspäeva pikkusest - mida rohkem valgust, seda kiiremini algab kassil innaaeg. Kassi innaaeg kestab kevadest sügiseni, mil on kõige rohkem päevavalgust. Korterites elavate kasside jaoks on päevavalgus elektrivalgusena alati olema. Seega võivad kassid, kes elavad koos inimestega ja kellel on päevas rohkem kui 14 tundi päevavalgust, innelda aasta ringi, olenemata aastaajast.

NB! On olemas 2 terminit: steriliseerimine ja kastreerimine. Steriliseerimisel tehakse manipulatsioone viljastamise vältimiseks - näiteks isaste eemneväätide või emaste munajuhade ligeerimine. Kastreerimisel eemaldatakse sisemised suguelundid (isastel munandid, emastel munasarjad +/- emakas). Neid kahte erminit aetakse sageli segi ja kasutatakse valesti. Kõige sagedamini kasutavad lemmikloomaomanikud isasloomade puhul mõistet "kastreerimine", emaste puhul aga "steriliseerimine". Meie kastreerime (see tähendab emaste ja isaste kasside sisemiste suguelundite eemaldamist).

Teostame ka varajast kastreerimist (steriliseerimist) - alates 2. elukuust

Vastus: Operatsiooni saab teha siis, kui kassi kaal on 2 (või rohkem) kg.

Kas enne vaktsineerimist tuleb loomadele anda siseparasiitide vastast ravimit?

Enne iga-aastast vaktsineerimist tuleks täiskasvanud loomadele anda parasiidivastast vahendit sel juhul, kui omanik ei tee profülaktilist ussikuuri - see tähendab, et kui ta ei anna ussivastaseid ravimeid vähemalt 2 korda aastas.

Kui ennetavat ussikuuri tehakse süstemaatiliselt, pole kohustuslik enne iga-aastast vaktsineerimist siseparasiitide vastast ravimit anda. Enne kutsikate ja kassipoegade esimest vaktsineerimist tehke kindlasti ussikuuri, kuna neil on kõige tõenäolisemalt ussid.

Ennetav ussikuur on parasiidivastase vahendi ühekordne manustamine.

Usside korral on vajalik raviskeem, mis sõltub usside liigist, looma vanusest ja kohast, kus ta elab (nt kennel, varjupaik, mitme kassiga maja, hoiukodu, õues pidamine jne). Sellisel juhul tuleb pöörduda loomaarsti poole.

Ka ainult kodus elavatele kassidele on vajalik teha siseparasiitide vastast profülaktilist kuuri.

Hiiri, linde ja muid saakloomi jahtivatele kassidele tuleb sise- ja välisparasiitide vastast vahendit manustada sagedamini - vähemalt kord kvartalis.

Kassipoegadele ja kutsikatele tuleks esimesel eluaastal manustada parasiidivastast vahendit vähemalt kord kvartalis.

Vastus: kutsikatele ja kassipoegadele on kohustuslik teha parasiidivastast ravi ENNE esimest vaktsineerimist, täiskasvanud koertele ja kassidele vaktsineerimisest sõltumata.

Kas ainult kodus peetavat kassi on vaja vaktsineerida?

Ka ainult kodus elavaid kasse on vaja vaktsineerida, kuna omanikud võivad nakkuse tuua tänavalt jalanõudega. Näiteks kassikatk (ehk kasside panleukopeenia) on endiselt levinud ja seda esineb tihti.

Kõige tähtsam on noore looma (kassipojad ja kutsikad) nõuetekohane vaktsineerimine tema elu alguses. Noore looma vaktsineerimine toimub 2-3 etapis.

Viimane vaktsineerimine peab olema tehtud, kui loom on üle 16 nädala vana.

Edasised vaktsineerimisskeemid sõltuvad looma elustiilist ja riskigrupist. Kodukasse võib vaktsineerida iga 2-3 aasta tagant.

Vastus: Jah, on vaja.

Kuidas saab aru, et kass on haigeks jäänud?

Kassid on väga salapärased loomad ja oskavad vaevusi maskeerida. Kassidel on väga harva näha ägeda valu tunnuseid - nad ei nuta, ei karju. Kõige tavalisemad haigussümptomid on muutused kassi käitumises ja päevarutiinis. Kass, kes ei tunne end hästi, keeldub söömast, on loid, ei reageeri, keeldub mängimast ja suhtlemast, lamab sundasendis, pole lõdvestunud jne.Väiksemaidki muutusi kassi käitumises näeb kõige paremini ainult omanik.

Vastus: Nii kui märkate, et kassi käitumises ja päevarutiinis on midagi muutunud.