Haabersti Loomakliinik
ET

Kassi harjutamine transpordipuuriga: neljaastmeline meetod

16 september 2022
Vaba koht

Tere! Seoses kolimise ja laienemisega otsib Haabersti Loomakliinik ( ISFM cat friendly clinic) oma ridadesse arste-mõttekaaslasi, kes armastavad k...

16 september 2022
Armsad kliendid!

Armsad kliendid!Suure rõõmuga anname teada, et me kolime!!!Perioodil 26.09.-02.10.2022 vanal aadressil olev kliinik on suletud.Palume soetada enda le...

20 aprill 2021
Kasside ja koerte endokriinhaiguste diagnostika ja ravi

Kasside endokriinhaigused Suhkruhaigus ehk kassi diabeet (Diabetes Mellitus) – väga sageli esinev haigusHüpertüreoos (Hyperthyroidism) - väga sage...

6 veebruar 2021
Kassid ja imikud

Lapse saamine on suurte muudatuste aeg, mil tuleb kohaneda imepisikese vastsündinu lõputuna näivate nõudmistega. Tema vajadused on sageli tohutud nin...

5 veebruar 2021
Teie kassi reisimine loomakliinikusse

Loomaarsti visiidiga seotud stressi vähendamine teile ja teie kassile Hea, eeskätt ennetava raviteenuse osutamine võimaldab tagada teie kassile pi...

4 veebruar 2021
Tablettide manustamine teie kassile

Tablettide manustamine teie kassile Tablettide manustamine võib tekitada stressi teie kassil ning seetõttu ainult vähesed kassid teevad koostööd. ...

2 veebruar 2021
Aidates kassidel ja väikelastel ohutult koos mängida

Kasside käitumise ja heaolu ekspert – dr Sarah Ellis – kes äsja kõneles kassidest ja imikutest 2015. a konverentsil „iCatCare“, mis leiab aset igal a...

2 veebruar 2021
Miks ja kuidas õpetada kassile meelespidamist

Miks on kasulik õpetada kassile meelespidamist? Tavaliselt seostatakse koerte dresseerimisega lemmikloomade õpetamist selleks, et nad kutsudes mei...

Nii mitmedki omanikud kirjeldavad raskuseid kassi transpordipuuri saamisel põhjusena, miks teda veterinaari juurde ei viida või miks arstikülastus on stressirohke. Kui jagada omanikele teavet, kuidas dresseerida kassi nii, et ta tunneks end transpordipuuris mugavalt, suurendab see arstivisiitide arvu ja parandab haiguste ennetamist. Kassi võib dresseerida mitmes erinevas etapis. Esiteks tuleks kindlaks teha, et transpordipuuriga ei seostu midagi negatiivset. Õpeta kassi end transpordipuuri läheduses hästi tundma ja tasapisi julgusta kassi rahulikult viibima suletud uksega transpordipuuris.

Veterinaarõe või -tehnikuna kuuled sageli, et omanikel on probleeme kasside transportimisega loomakliinikusse. Raskused kassi transpordipuuri sisse saamisega võivad lõppeda vastumeelsusega loomaarsti külastamise suhtes ja põhjustada kassile väga palju stressi.  See võib tähendada kehvemat haiguste ennetamist, haiguse kujutav diagnostika hilinemist ning kokkuvõttes elukvaliteedi halvenemist. Kui omanik sunnib kassi vägisi transpordipuuri minema, võib juhtuda, et kass hakkab omanikku suhtuma negatiivselt, mille tagajärjel katkeb kassi ja omaniku vaheline side.

Oluline

Kui kassil on olnud varasemaid halbu kogemusi transpordipuuriga, kaalu negatiivsete seoste vältimiseks uue, mugava ja sobiva suurusega transpordipuuri soetamist enne, kui alustad dresseerimist.

Kui kass tunneb end transpordipuuris reisides mugavalt, teeb see visiidid loomaarsti juurde või mujale (nt kassihotellidesse) palju lihtsamaks ja kass ei jõua kohale närvilise ega hirmununa. Käesolevas artiklis räägitakse kõige lihtsamast ja leebemast meetodist kass, kuidas treenida kassi nii, et ta läheks transpordipuuri vabatahtlikult. Seda meetodit võib õpetada klientidele, kuna vähendab nii kasside kui ka nende omanike stressi. Palju lihtsam on õpetada transpordipuuri omaksvõtmist kassile, kellel ei ole eelnevaid negatiivseid kogemusi. Seega on väga oluline, et kliendid oleksid sellest teadlikud, kui nad võtavad uue kassipoja.

Millest alustada

Enne, kui õpetada kassile, et transpordipuuri minemine on positiivne kogemus, on rida asju, mida saab teha, et tagada ja luua positiivne seos transpordipuuriga. Kui kassil on juba väga negatiivsed seosed transpordipuuriga, tasuks mõelda, miks see nii on.

Küsimused, mida endale esitada

  • Kas negatiivne seos tuleneb viisist, kuidas kass pandi transpordipuuri? Näiteks – kas kassi puuripanek on üks paras lahing?

Kõigepealt tuleb lõpetada igasugune käitumine, millega kaasneb kassi vägisi puurisundimine. Alusta dresseerimist siis, kui lähinädalate jooksul ei ole tulemas arstivisiite.

Kui kass tõesti vihkab transpordipuuri, võiks mõelda teistsuguse puurimudeli ostmise peale ja alustada dresseerimist uue transpordipuuriga, millega ei seosdu niipalju negatiivseid sündmusi.

  • Kas probleemid võivad olla seotud puuri endaga? Kas see on liiga väike?

Kassil peaks olema puuris piisavalt ruumi püstitõusmiseks ja ümberkeeramiseks. Kui see ei ole nii, tuleks osta suurem kassi transpordipuur.

  • Kas transpordipuur lõhnab teise kassi järele?

Siinkohal mõeldakse, kes reisivad samas transpordipuuris, aga erinevatel aegadel. Kui see on nii ja kahel kassil ei ole just sõbralikud suhted, võib teise kassi tugev lõhn ja võimetus põgeneda mõjuda kassile ärevalt ning isegi muserdavalt. Kui teisedki kassid ei taha transpordipuuri minna, võib see ka tuleneda sellest, et kassid on sinna jätnud käpapatjade ja muude kehaosadega keemilisi eritisi (feromoone), mis annavad teada, et nad tundsid puuris olles ärevust või hirmu. Selline sõnum teeb kassid transpordipuuri suhtes palju ettevaatlikumaks. Hea mõte on puur pärast kasutamist puhtaks pesta bioloogilise pesupulbri sooja lahusega (ligikaudu 10% pesupulbrit), et eemaldada igasugused keemilised sõnumid. See on üheks põhjuseks, miks kasside jaoks soovitatakse kergesti pestavat plastikust transpordipuuri.

  • Kas transpordipuuris peab korraga reisima üle ühe kassi?

Isegi kui kassid saavad kodus hästi läbi, võib nendevahelisi pingeid ja vaenulikkust tekitada see, kui nad on sunnitud koos olema väikeses ruumis, kust nad ei saa põgeneda. Alati pane kassid eraldi transpordipuuridesse ja andke igale kassile alati üks ja sama puur.

  • Kas kass läheb transpordipuuri ainult siis, kui on vaja minna loomaarsti juurde või kassihotelli?

Kui kass pannakse transpordipuuri ainult siis, kui ta seda ei naudi, õpib ta seda transpordipuuriga seostama. Veendu, et transpordipuur oleks kassile kodus alati ligipääsetav. See aitab tal endiseid seoseid unustada.

  • Kas kassile ei meeldi reisida?

Kassi transpordipuuri seostatakse tõenäoliselt reisimisega. Kui kass ei vaimustu reisimisest (mõnel kassil võib süda pahaks minna just nagu meilgi), võib transpordipuur juba iseenesest tekitada negatiivseid seoseid.

Kuidas õppida transpordipuuri armastama

Kui oled läbi mõelnud kõik eelmainitud küsimused ja teinud vajalikud muudatused, loe ka neid nõuandeid, mis aitavad kassil seostada transpordipuuri positiivsete kogemustega.

Transpordipuur peaks alati olema kodus avatuna (ilma ukseta) ja ligipääsetav. Kui puur teeb kassi väga närviliseks, eemalda alguses lisaks uksele ka selle ülemine osa.

• Tee puur nii mugavaks kui võimalik ja pane see turvalisse asukohta (2. joonis).

• Aseta puur tuppa, kus kass aega veedab, mitte aga tuppa ega kohta, kus kass varem puuri pandi. 

Pihusta puuri sünteetilist kassi näopiirkonna feromooni (ära lase kassil puuri juurde minna enne 15 minuti möödumist, et tootes sisalduv alkohol jõuaks aurustuda). See aitab kassil tajuda puuri ohutu ja turvalise kohana. Alternatiiviks on hõõruda pehmet lappi vastu kassi nägu (ainult siis, kui kassile meeldib silitamine) ja siis hõõruda sama lappi vastu transpordipuuri välisnurki, sissepääsu ning sisemust.

Pane transpordipuuri asjad, mis kassile väga meeldivad (nt lemmikmaius, catnip (naistenõges) või lemmikmänguasjad). Kui kass ilmutab transpordipuuri vastu veidigi huvi, kiitke teda valitud preemiaga (nt maiused, pai või mänguasi). Kui kassil (nt kassipojal) ei ole varem transpordipuuriga kokkupuuteid olnud, ei pruugi aga sellest meetodist abi olla transpordipuuri uudistamiseks.

2. joonis: Kass mõnuleb transpordipuuris, mis on kuulub tavalisse elukeskkonda ja ei tekita hirmu

Nõuanne

Aseta transpordipuur kodus kohta, kus kass tunneb end mugavalt. Pihusta seda kassiferomoonidega ja pane lemmiktekk sinna sisse. Kasuta maiuseid või catnip’i, et kass julgeks transpordipuuri uudistada.

Kassid, kelles transpordipuur ei tekita ärevust

Kui täiskasvanud kass on transpordipuuri suhtes ükskõikne või tal on sellega väga vähe negatiivseid kogemusi, võib alatine vaba ligipääs kodus olevale puurile anda talle julguse selle uudistamiseks. Ära lükka kassi vägisi puuri sisse. Sule puuriuks ja vii see autosse kohe, kui kass seda nuusutab! Lase kassil ringi uudistada ja aega veeta just nii nagu tema seda tahab.

Kassid, kelles transpordipuur tekitab ärevust või hirmu

Mõned kassid ei lähe puuri lähedalegi – eriti need, kellele see tekitab hirmu või ärevust. Järgmised sammud on mõeldud selleks, et kass õpiks end puuri läheduses mugavalt tundma. Neid tuleks läbi teha aeglaselt, minnes järgmise etapi juurde alles siis, kui kass tunneb end mugavalt.

1. etapp

Kasuta plastikust kassi transpordipuuri, millel on nii ülemine kui ka alumine osa. Alusta dresseerimist transpordipuuriga, mille ülemine osa on eemaldatud. Siis ei tundu transpordipuur nii kinnine ja paistab vähem hirmutavana. Pane transpordipuuri lähedale tekk (3. joonis), mida kass teab (millel ta magab või millel talle antakse maiuseid). Kui kass kardab transpordipuuri, pane tekk esialgu puurist palju kaugemale (kuid ikkagi samasse tuppa). Anna kassile preemia (mida ta eelistab), kui ta tunneb end tekil mõnusalt. Kass saab varsti aru, et just tema lõõgastunud olek tekil toobki talle preemia. Seejärel seostab kass tekki ja preemiat positiivselt (vt kassi transpordipuuri õppevideot nr 1: https://www.youtube.com/watch?v= mM2BXLJkLhc).

3. joonis: Kassitekki võib liigutada transpordipuurile üha enam lähemale

Oluline

Alusta siis, kui kass parajasti lõõgastub matil või tekil. Lohista seda transpordipuurile lähemale.

2. etapp

Liiguta tekki järk-järgult transpordipuurile lähemale mitme õppetunni jooksul. Ära liiguta tekki siis, kui kass on selle peal. Lase kassil otsustada, millal ta tahab tekilt ära minna. Nüüd peaks kass suutma end tekil mugavalt tunda. Selle kinnituseks ütle talle „tubli“ (nii nagu videos) ja viska tekilt veidi eemale valitud preemia (mänguasi, maius või tee pai). See võimaldab tekki liigutada, kui kass oma preemiaga tegeleb.

Edasi tuleb minna kassile sobivas tempos, valides õppetunni pikkust vastavalt kassi huvile. Veendu, et lõpetate alati positiivselt. Liiguta tekki järk-järgult transpordipuurile lähemale mitme õppetunni jooksul. Eesmärgiks, on see, et kass tunneks end hästi tekil, mis on katuseta transpordipuuris (4. joonis). Kui kass on närviline, tuleks puurikatus nägemisulatusest väljapoole asetada ja aegamisi liigutada seda lähemale transpordipuuri põhjale. Katust ei või kinnitada enne, kui oled selle saavutanud. Kinnita katus siis, kui kass ei ole parajasti transpordipuuri alusel (vt kassi transpordipuuri õppevideot nr 2: https://www.youtube.com/watch?v= wtRCxysZEro).

4. joonis: Kui kass tunneb end transpordipuuris lõõgastunult, võib selle ülemise osa peale panna ja õppetundi korrata

Kui kass ei taha selles etapis transpordipuuri siseneda, võta tekk puurist välja. Pea meeles, et seda tuleb teha järk-järgult ja samuti tuleb premeerida igat korda, kui kass liigub transpordipuurile lähemale. Näiteks võib kass alguses panna ainult pea puuri sisse. Premeeri tema käitumist ja oota, kuni puuris on nii pea kui üks käpp, siis pea ja kaks käppa ning seejärel pea, esikäpad ja pool keha ja nii edasi. Lõppeesmärgiks on see, et kass oleks kogu kehaga transpordipuuris ning tunneks end puuris oleval tekil lõõgastunult. Mitte mingil juhul ei tohi kassi puudutada, et sundida teda puuri sisenema (välja arvatud juhul, kui preemiaks on silitamine!).

3. etapp

Kui kass tunneb end mugavalt ja veedab transpordipuuris 3–5 minutit (5. joonis), on aeg õpetada kassile, et ukse sulgemises ei ole midagi halba (vt kassi transpordipuuri õppevideot  nr 3: https://www.youtube.com/ watch?v=OVH31RWfwzg).

Alusta nii nagu tavaliselt. Kui kass on puuris, premeeri teda ja pane uks poolkinni. Seejärel ava uks uuesti ja premeeri teda veel kord. Lükka uks järjest rohkem kinni ning ava see kindlasti kohe, enne kui selle täiesti kinni paned. Ava uks otsekohe, kui kass ukse suunas liigub. See näitab kassile, et ta võib ukse avamist mõjutada lihtsalt selle poole minemisega. Eesmärgiks on suurendada kassi enesekindlust ja mitte anda põhjust paanikaks. Proovi jõuda selleni, et kass tunneks end transpordipuuris mugavalt ligikaudu 3 minutit, kui uks on suletud (esialgu avatud ja siis suletud) ja enne järgmise etapiga alustamist.

5. joonis: Kui kassile meeldib olla transpordipuuris 3–5 minutit, võid ukse ette panna ja aeglaselt sulgeda. Ära unusta teda premeerida

Nõuanne

3. etapi ajal suurenda kassi enesekindlust, avades puuriukse koheselt, kui ta selle poole liigub.

Oluline on veenduda, et kass suudab rahulikult transpordipuuris olla seni, kuni kestab kõige pikem teekond. Näiteks kui loomaarsti juurde minek võtab tavaliselt pool tundi, kontrolli, kas kass jääb transpordipuuri selleks ajaks omal soovil (avatud uksega) ning proovi sama ajani jõuda suletud uksega. Sellist dresseerimisviisi kasutades juhtub tihti, et kass valib transpordipuuri mõnusaks magamiskohaks, eelistades seda isegi teistele saadavalolevatele pesadele.

4. etapp

Nüüd on aeg alustada dresseerimist selleks, et kass oleks nõus transpordipuuri tõstmise ja liigutamisega. Kasside jaoks võib see olla raske, sest neile meeldib, kui käpad on kindlalt maa peal. Alusta väikestest, kuid järjest pikenevatest sammudest. Lõppeesmärgiks on kassi transpordipuuri tõstmine ja selle kaasaskandmine. Kui kassil ei ole suletud ukse vastu enam midagi, liiguta transpordipuuri aeglaselt mööda põrandat ilma seda tõstmata. Ära unusta kassi pidevalt premeerida puurisolemise eest. Preemiaid (nt maiuseid) võib anda puuri külje pealt või ukse vahelt, samas rahustavalt rääkides. Kui kass tahab transpordipuurist ära minna, lõpeta koheselt igasugune liikumine, ava uks ja lase kassil väljuda. Kui see juhtub, on su sammud ilmselt liiga pikad ja pead aeglasemalt liikuma.

Oluline

Kassid peavad harjuma transpordipuuris olemisega nii õues kui siseruumides.

Kui saad transpordipuuri juba liigutada, haara käepidemest ja lase sellest kohe lahti. Premeeri kassi. Korda, kuid nüüd tõsta sanga õrnalt – just nagu tahaksid transpordipuuri üles tõsta. Peatu ja premeeri kassi. Korda veel, kuni saad transpordipuuri tõsta ja õrnalt tagasi maha panna. Seejärel astu transpordipuuriga mõned sammud. Kõnni alati väikeste sammudega. Pea meeles, et transpordipuuri tuleb tõsta ja maha panna õrnalt. Paljud transpordipuurid muutuvad ebastabiilseks, kui neid tõsta lihtsalt käepideme abil. Liikumine võib kassi ärritada. Stabiilsuse hoidmiseks kanna transpordipuuri võimalusel mõlema käega. Niisugust meetodit kasutades peaks olema võimalik transpordipuuri järjest kaugemale viia.

Järeldused

Ära kasuta transpordipuuri ainult loomaarsti juurde minekuks. Harjuta transpordipuuri kasutamist iganädalaselt. Õpeta kassile, et puuri sisse minek, ülestõstmine ja liigutamine on toredad tegevused.  Vii kass transpordipuuris kööki, kus on mõni hea maius või teisse tuppa, kus kassi on kassi lemmikmänguasi. Kui kass käib õues, vii ta transpordipuuriga aeda. Kassiga aega veetmine tugevdab teievahelist suhet ja teeb transpordipuuri kasutamise teie mõlema jaoks vähem närvesöövaks.