Haabersti Loomakliinik
ET

Teie kassi reisimine loomakliinikusse

16 september 2022
Vaba koht

Tere! Seoses kolimise ja laienemisega otsib Haabersti Loomakliinik ( ISFM cat friendly clinic) oma ridadesse arste-mõttekaaslasi, kes armastavad k...

16 september 2022
Armsad kliendid!

Armsad kliendid!Suure rõõmuga anname teada, et me kolime!!!Perioodil 26.09.-02.10.2022 vanal aadressil olev kliinik on suletud.Palume soetada enda le...

20 aprill 2021
Kasside ja koerte endokriinhaiguste diagnostika ja ravi

Kasside endokriinhaigused Suhkruhaigus ehk kassi diabeet (Diabetes Mellitus) – väga sageli esinev haigusHüpertüreoos (Hyperthyroidism) - väga sage...

9 veebruar 2021
Kassi harjutamine transpordipuuriga: neljaastmeline meetod

Nii mitmedki omanikud kirjeldavad raskuseid kassi transpordipuuri saamisel põhjusena, miks teda veterinaari juurde ei viida või miks arstikülastus on...

6 veebruar 2021
Kassid ja imikud

Lapse saamine on suurte muudatuste aeg, mil tuleb kohaneda imepisikese vastsündinu lõputuna näivate nõudmistega. Tema vajadused on sageli tohutud nin...

4 veebruar 2021
Tablettide manustamine teie kassile

Tablettide manustamine teie kassile Tablettide manustamine võib tekitada stressi teie kassil ning seetõttu ainult vähesed kassid teevad koostööd. ...

2 veebruar 2021
Aidates kassidel ja väikelastel ohutult koos mängida

Kasside käitumise ja heaolu ekspert – dr Sarah Ellis – kes äsja kõneles kassidest ja imikutest 2015. a konverentsil „iCatCare“, mis leiab aset igal a...

2 veebruar 2021
Miks ja kuidas õpetada kassile meelespidamist

Miks on kasulik õpetada kassile meelespidamist? Tavaliselt seostatakse koerte dresseerimisega lemmikloomade õpetamist selleks, et nad kutsudes mei...

Loomaarsti visiidiga seotud stressi vähendamine teile ja teie kassile

Hea, eeskätt ennetava raviteenuse osutamine võimaldab tagada teie kassile pikema ja parema elukvaliteediga elu. Selleks on vaja aeg-ajalt käia loomaarsti juures. Paljudele kassidele aga ei meeldi tulla kliinikusse, mille põhjuseks võib tegelikult olla kassi transpordipuuri panemisest neile tekitatav stress. Kui meil õnnestub seda sammu kergendada muutub terve visiit loomaarsti juurde palju mugavamaks. Teil on oluline roll teie kassi stressi vähendamisel ja parema tervise tagamisel.

Järgmised näpunäited aitavad kergendada loomaarsti visiiti teile ja teie kassile.

Teie kassi käitumise arusaamine

 • Kassid tunnevad ennast kõige mugavamalt tuttavatega ning vajavad aega võõrastega harjumiseks. Loomaarsti visiit tekitab kassile stressi transpordipuuri ja kliinikusse tee tõttu ning ka loomakliinik on kassi jaoks võõras koht. Austage oma kassi aja vajadust harjumiseks uue olukorra, inimeste ja kohaga. 
 • Olge rahulik. Kassid tunnevad teie ärevust või pettumust ning see võib kassil põhjustada kartmist või muretsemist.
 • Kassid ei saa aru karistusest või jõust. Varuge maiuseid, et julgustada positiivset käitumist. Näiteks, kui teie kass istub rahulikult transpordipuuris või selle kõrval, andke majustust. Samamoodi võite anda preemiat aidates teie kassil harjuda loomaarsti toimetamisega (k.a. suu, kõrvade, jäsemete katsumine). Preemiaks võib olla teie kassi misiganes väga ihaldusväärne asi: kas maiustus, toit, mäng või tähelepanu. Olge järjekindel ning premeerige kassi iga kord.

Kuidas aidata oma kassi tunda ennast mugavamalt transpordipuuris

Eesmärgiks on harjutada teie kassi seostada transpordipuuri positiivse kogemusega ning pidevalt lasta siseneda sinna vabatahtlikult. 

 • Selleks, et muuta transpordipuur tuttavaks kohaks kodus asetage see ruumi, kus kass veedab rohkem aega.
 • Pange puuri pehme ja tuttav pesu. Teie lõhnaga voodipesu või riided lisaksid kassile turvalisuse tunnet.
 • Asetage puuri maiustused või mänguasjad julgustamaks kassi sinna siseneda. Tihti te näete, et kass võtab neid öösel puurist välja.
 • Võib võtta päevi kuni nädalaid aega enne kui teie kass hakkab usaldama transpordipuuri. Olge rahulik, püsiv ning kiitke soovitavat käitumist. 
 • Kui siiski esineb raskusi, siis peate kassi puuri ise panema.

Kassi transpordipuuri panek

Kui on vaja kohe-kohe minna loomakliinikusse, kuid kass pole puuriga harjunud, võivad aidata järgmised sammud:

 • Asetage puur väikesesse ruumi, kus on vähe peidukohti. Tooge kass ruumi ja pange uks kinni. Liikuge aeglaselt ja rahulikult. Esialgu ärge ajage kassi taga et panna teda puuri. Julgustage kassi maiustuste ja mänguasjadega liikuma puuri iseseisvalt.
 • Kui teie kass ise ei taha puuri minna ning teil on ülemise osa pealt avatava kaanega puur, tõstke teda õrnalt ülesse ja asetage rahulikult puuri sisse. Teine võimalus on võtta puurist lahti terve ülemine pool ning rahulikult asetada kass alumisse puuriossa  pannes samal ajal puuri ülemine pool kinni.
 • Kasutage puuri sisse panemiseks kassile tuttavat lina või teki. Mõelge kasside sünteetiliste näoferomoonide (nt. Feliway) analoogide kasutamise peale, pihustades neid puuri sisse umbes 30 minutit enne transporti, lastes kassil maha rahuneda.

Koju tulek – rahu tagamine mitme kassiga kodus

Kaasid on lõhnade suhtes väga tundlikud ning tundmatu lõhn võib takistada kassil teise kassi äratundmise. Võib esineda agressiivne käitumine kassi vastu, kellel on võõras lõhn küljes. Järgmised punktid võivad aidata kaasa kassidevaheliste probleemide tekkimise vältimiseks peale loomakliinikus käimist:

 • Jätke tagasi toodud kass mõneks hetkeks transpordipuuri, et jälgida kuidas teised kassid reageerivad.
 • Kui kõik teised kassid on rahulikud tagasituleva kassi suhtes, võib teda puurist välja lasta.
 • Kui tunnete pinget kasside vahel või peale eelmist korda on olnud konflikt, siis viige transpordipuuris oleva kassi teise tuppa vältides võimalikku ohtu või vigastamist ärritatud kassi poolt. Asetage sinna liivakast, toidu- ja veekauss ning jätke kass eraldatud ruumi vähemalt 24-ks tunniks, et kass omastaks tagasi kodulõhna.
 • Kui peale seda kassid on ikkagi stressis – konsulteerige loomaarstiga.
 • Võimalusel viige kassid loomakliinikusse samaaegselt, nii saab vältida võimalikku konflikti, kuna mõlemal kassil on kliiniku lõhn.

Millised transpordipuurid on parimad?

Parimad transpordipuurid on suhteliselt odavad, kõva küljega, avatavad küljelt, ülevalt ning vajadusel ka keskelt. Kergesti eemaldatav ülemine osa lubab kartliku, muretseva või valudes oleva kassi jätta puuri alumises osas kliiniliseks ülevaatuseks. Teie loomaarst on tihti võimeline teostama kassi ülevaatust hästi kavandatud puuri alumises osas. Vältige transpordipuure, millistega oleks vaja kass jõuga kas puuri sisse lükata või puurist välja tõmmata.

Valige puure, mis oleksid vastupidavad, turvalised ja stabiilsed, aga samal ajal kerged teie jaoks kassi kandmisel. Autos soovitab Lemmikloomade Ohutuse Keskus (The Center for Pet Safety) kinnitada transpodipuur turvavööga tagaistmel ainult juhul, kui transpordipuur on läbinud „Crash“ testi. Kõiki teisi puure tuleb panna tagaistme põrandale. Mõnele kassile meeldib vaadata, mis toimub ümbruses. Teised on aga rahulikumad, kui puuri katta rätiku või tekiga, et vähendada võõraste inimeste nägemisest tekitatud stressi. 

Pidage meeles et teil on oluline roll teie kassi stressi vähendamisel ja parima tervise tagamisel.

Täielikke juhiste juurdepääsuks külastage veebilehte www.catvets.com ning www.icatcare.org.

AAFP AND ISFM STRATEGIC PARTNERS IN FELINE HEALTH AND WELFARE TOGETHER IMPROVING CATS’ LIVES WORLDWIDE 

Ohutu kassi steriliseerimist teostame Haabersti Loomakliinikus.