Kassid võivad sarnaselt inimestele kannatada erinevate nakkushaiguste all. Mõned neist on üsna rasked ja nõuavad pikaajalist ja mõnikord eluaegset ravi veterinaararsti järelevalve all. Just selliste ohtlike haiguste hulka kuulub immuunpuudulikkus, mida põhjustab kasside immuunpuudulikkuse viirus. See haigus areneb aeglaselt ja järk-järgult, sellel on palju kliinilisi ilminguid ja kõrge suremus.
Mis on kasside immuunpuudulikkuse viirus?
Selline patogeen kuulub retroviiruste rühma, see on üsna levinud maailma eri riikides. Kõige sagedamini nakatab see keskealisi kasse, samuti nõrga immuunsusega eakaid lemmikloomi. Riskitsoonis on loomad, kellel on ligipääs tänavale. Nakatumine toimub kõige sagedamini tänavavõitluste või hammustuste käigus. Teine võimalik põhjus haiguse tekkeks on vereülekanne.Immuunpuudulikkuse viirus – kasside fiv – on inimese HIV-i ja AIDS-i ekvivalent. See ei kandu inimesele üle ega põhjusta kõigil loomadel haigust. Mõned kassid muutuvad kandjateks ilma kliinilisi tunnuseid ilmutamata.
Kuidas areneb FIV kassidel?
Selline haigus kipub kulgema järk-järgult ja aeglaselt. See areneb mitme aasta jooksul, mõjutades immuunsüsteemi rakke – leukotsüüte. Selle tulemusena muutub lemmiklooma organism järk-järgult üha haavatavamaks erinevate haiguste suhtes. Immuunsuse kriitiline langus aja jooksul on eluohtlik.
Haiguse esmane faas areneb kohe pärast nakatumist ja sellega kaasneb tavaliselt palavik, nõrkus ja suurenenud lümfisõlmed. Hiljem need sümptomid aga kaovad ja saabub näilise heaolu periood. Edasine immuunpuudulikkus kassidel võib avalduda järgmistes tunnustes:
kaalulangus;
palavik;
sagedased infektsioonid;
väljaheite ebaregulaarsus;
loidus ja üldine seisundi halvenemine.
Sageli viib haigus kaasnevate haiguste, sealhulgas neuroloogiliste probleemide, onkoloogiliste jm haiguste tekkimiseni.
Mida tuleks teha, kui kassil tekib immuunpuudulikkus?
Kassi immuunpuudulikkuse võib diagnoosida veterinaararst vereanalüüsi alusel, mis tuvastab kasside immuunpuudulikkuse viiruse. Sellise haiguse ravi põhineb sekundaarsete infektsioonide tekkimise ennetamisel, samuti arenevate haiguste raskusastme vähendamisel. Sellise diagnoosiga kass peab olema loomaarsti pideva järelevalve all. Tallinna elanikud saavad abi saamiseks pöörduda Haabersti Loomakliiniku poole. Meil on:
meeldiv õhkkond;
kaasaegsed seadmed;
taskukohane diagnostika “kohapeal”;
atraktiivsed hinnad – kõigi teenuste maksumus on meeldivalt rõõmustav;
lai teenuste valik.
Pikendame teie immuunpuudulikkusega lemmiklooma eluiga ja säilitame tema tervise. Neile, kes soovivad oma kassi haiguse eest kaitsta, soovitame teha asjakohast vaktsineerimist – manustada FIV-vastast vaktsiini.
Registreerimine vastuvõtule
Kasutame küpsiseid meie veebisaidi parimaks esitlemiseks. Kui jätkate saidi kasutamist, eeldame, et olete sellega rahul.ОкPrivacy policy