Haabersti Loomakliinik
ET

Emaste ja isaste kasside steriliseerimine

Emaste ja isaste kasside steriliseerimine: otstarbekus ja praktilised soovitused

Steriliseerimine ei ole mitte ainult tõhus reproduktsiooni lõpetamise meetod, vaid ka oluline samm emase ja isase kassi tervise ja heaolu seisukohalt. Üha enam omanikke mõistab, kui oluline on see sekkumine nende lemmiklooma heaolu jaoks. Seetõttu on emase ja isase kassi steriliseerimine endiselt üks populaarsemaid veterinaarprotseduure.

Miks on steriliseerimine vajalik?

Füsioloogiliselt terve kass on valmis paarituma ja paljunema 7-8 elukuu vanuses. Mõned kassid võivad sünnitada kuni 5 korda aastas. Selline kassipopulatsiooni suurenemine on lihtsalt ebaotstarbekas.

Samal ajal on nn “tühi” jooksuaeg väga kahjulik lemmikloomade tervisele ja võib esile kutsuda suguelundite kasvajate ja püomeetra (ohtlik mädapõletik) teket. Populaarsed pillid seksuaalkäitumise korrigeerimiseks võivad esile kutsuda vähki. Seetõttu tuleks kõik kassid steriliseerida, isegi need, kes ei lahku kodust ega puutu kokku isaste kassidega.

Tasub märkida, et kassid ei ela emotsioonidest. Seetõttu on levinud arvamus, et loomale peab võimaldama tunda emaduse rõõmu, vaid müüt. Nii on see ka isaste kasside puhul. Kassipoeg näitab paaritusvalmidust juba alates 7-8 kuu vanuselt, sellest vanusest alates hakkavad nad territooriumi märgistama ja emast kassi “paluma”. Samas ei paku paaritumisprotsess loomadele mingit naudingut, neid ajendavad ainult instinktid. Loomaarstid kogu maailmas suhtuvad kassi varajasse kastreerimisse soosivalt.

Kastreerimine pakub mitmeid eeliseid:

 • pikendab lemmiklooma eluiga;
 • ennetab tõsiseid haigusi;
 • muudab lemmikloomad hellemaks;
 • minimeerib lemmiklooma tekitatud kahju (märgistamine, mööbli kahjustused);
 • vähendab looma kodust ära jooksmise ohtu;
 • aitab ohjeldada kodutute loomade arvukust.

Steriliseerimine või kastreerimine: kuidas toimub protseduur?

Kuigi paljud loomaomanikud arvavad, et steriliseerimine on ainult emasloomadele ja kastreerimine on isasloomadele, ei ole see tõsi. Kastreerimine hõlmab munasarjade eemaldamist (kas ainult nende eemaldamist või koos emakaga), samas kui steriliseerimine hõlmab vaid munajuhade või munandite sidumist. Tasub meeles pidada, et steriliseerimise ajal jätkub hormoonide tootmine.

Kui te plaanite oma lemmiklooma steriliseerida, on oluline täpsustada oma loomaarstilt, millist protseduuri täpselt silmas peetakse, ja konsulteerida, milline operatsioonimeetod oleks sobivam.

Täiesti erinev protseduur on keemiline või meditsiiniline kastreerimine ilma sisselõiketa. See hõlmab hormonaalse preparaadi süstimist lemmiklooma naha alla, mis mõjutab seksuaalkäitumist.

Millal teostatakse steriliseerimine?

Parim aeg lemmiklooma kastreerimiseks on siis, mil kassipoeg on suuremaks kasvanud ja alanud puberteet. Enamik arste soovitab seda operatsiooni teha 7-9 kuu vanuselt. Vajadusel võib steriliseerida ka hiljem, seda võib teha absoluutselt igas vanuses.

Kui olete huvitatud oma emase või isase kassi steriliseerimisest, tasub konsulteerida arstiga. Ta aitab leida ideaalse aja selliseks protseduuriks. Tasub arvestada, et arstid ei soovita emasloomade steriliseerimist menstruatsiooni ajal – parem on oodata, kuni see periood on möödas.

Kus oma kassi steriliseerida?

Tallinnas asuv Haabersti Loomakliinik pakub emaste ja isaste kasside steriliseerimise teenust. Meie eeliste hulgas on:

 • kogenud professionaalsed arstid;
 • individuaalne lähenemine;
 • laparoskoopiliste operatsioonide võimalus – minimaalselt invasiivsed sekkumised minimaalsete sisselõigetega;
 • lemmikloomade kiire taastumine;
 • klientide täielik toetamine lemmiklooma rehabilitatsiooniperioodil;
 • teenuste taskukohane hind – kasside steriliseerimise hinnad rõõmustavad meeldivalt.

Emaste ja isaste kasside steriliseerimine aitab hoida teie lemmiklooma tervena aastaid. Haabersti Loomakliinik veterinaararstid teevad kõik, et see protseduur oleks looma jaoks võimalikult vähetraumaatiline. Milline on kasside kastreerimise hind, saate teada kliiniku ametlikul kodulehel.