Haabersti Loomakliinik
ET

Kirurgia

Haabersti Loomakliiniku veterinaararst-kirurg

Keegi ei ole vigastuste ja raskete haiguste eest kaitstud. Lemmikloomad ei ole siin erandiks. Mõnikord on lemmiklooma elu päästmiseks vajalik kirurgiline sekkumine. Operatsioon võib olla ka plaaniline – see kehtib kastreerimise ja steriliseerimise kohta. Selliseid protseduure võib teostada ainult professionaalne veterinaararst-kirurg, kellel on kõrge kvalifikatsioon ja vastav kogemus.

Kirurgiliste sekkumiste liigid veterinaarmeditsiinis

Veterinaarmeditsiinis on loomadele tehtavate operatsioonide mitmeid variante:

  • Need võivad olla verevabad (minimaalselt invasiivsed, praktiliselt ilma sisselõiketa) või klassikalised;
  • sõltuvalt operatsiooni eesmärgist võivad kirurgilised sekkumised olla diagnostilised või terapeutilised, eraldi rühma kuuluvad seksuaalkäitumise reguleerimiseks tehtavad sekkumised;
  • sõltuvalt operatsiooni ajastusest võivad nad olla erakorralised ja plaanilised, on ka edasilükatud kirurgilised sekkumised;
  • sõltuvalt mõju ulatusest võivad operatsioonid olla palliatiivsed ja radikaalsed (haiguse põhjused kõrvaldatakse täielikult).

Õigeaegsed operatsioonid loomadele aitavad vältida nende surma, kõrvaldada ebameeldivad sümptomid, pikendada looma eluiga ja parandada selle kvaliteeti. Kõige raskemad olukorrad on need, kus veterinaararst peab tegema erakorralise sekkumise. Erakorraline operatsioon on vajalik tõsise sisemise verejooksu, soolestiku ummistuse, lõikavate ja torkivate esemete seedetrakti sattumise korral.On juhtumeid, kui operatsioon tuleb läbi viia plaanipäraselt – raskete ja ohtlike haiguste puhul, mis kalduvad kiirele progresseerumisele, näiteks onkoloogilised haigused.

Kirurgia Haabersti Loomakliinikus

Tallinna elanikud saavad kvaliteetset kirurgilist abi Haabersti Loomakliinikus. Meil on kõrgelt kvalifitseeritud kirurgid, kes töötavad spetsiaalselt varustatud kabinetis. Meie eeliste hulka kuuluvad:

  • kohusetundlik eeldiagnostika;
  • kvaliteetne anesteesia, mis muudab sekkumise looma jaoks mugavaks;
  • südamemonitori olemasolu patsiendi seisundi jälgimiseks;
  • spetsialisti pidev järelevalve operatsioonijärgsel perioodil;;
  • võimalus minimaalselt invasiivseteks ja klassikalisteks sekkumisteks;
  • erakorralise operatsiooni võimalus;
  • taskukohased hinnad – meie teenuste maksumus on märgitud hinnakirjas.
Operatsooni nõusoleku vormi (kliendikaart) võib täita siin
Anesteesia loa vormi saab täita siin
Kuidas oma lemmikut operatsiooniks ette valmistada võib lugeda siin
Mida peab teadma operatsioonijärgsest perioodist võib lugeda siin
  • Koerte ja kasside steriliseerimine ( munasarjade ja emaka eemaldamine emastel)
  • Koerte ja kasside kastreerimine ( munandite eemaldamine isastel)
  • Krüptorhiidi kastreerimine
  • Plaaniline keisrilõikus
  • Erakorraline keisrilõikus
  • Reminantse munasarja eemaldamise operatsioon
  • Piimanäärmete kasvajate eemaldamine
  • Naha ja nahaaluskoe kasvajate eemaldamine
  • Suuõõne kasvajate eemaldamine
  • Haavade kirurgiline ravi
  • Laukeeru korrektsioon kassidel
    Enukleatsioon
  • Kusepõie kivide eemaldamine edasise uroliitide spektraalse analüüsiga
  • Kusepõie kasvajate eemaldamine
  • Uretrostoomia
    Nefrektoomia
  • Mao-sooletrakti võõrkehade eemaldamine
  • Mao-sooletrakti kasvajate eemaldamine
  • Diagnostiline laparatoomia
  • Abdominotsentees
    Torakotsentees

Haabersti Loomakliinikus tehakse erinevaid operatsioone, sealhulgas südameoperatsioone, näiteks stentimist. Meie arstide kvalifikatsioon võimaldab meil töötada ka väga keeruliste juhtumitega koertel, kassidel ja teistel lemmikloomadel.

Korduma kippuvad küsimused

Kui vanalt võib kassi steriliseerida?

Kassid (emased) saavad suguküpseks, kui nad saavutavad kehakaalu 2 kg. See tähendab, et suguküpseks peetakse kassi, kes kaalub 2 + kg, olenemata vanusest. Kasside innaaeg sõltub valguspäeva pikkusest - mida rohkem valgust, seda kiiremini algab kassil innaaeg. Kassi innaaeg kestab kevadest sügiseni, mil on kõige rohkem päevavalgust. Korterites elavate kasside jaoks on päevavalgus elektrivalgusena alati olema. Seega võivad kassid, kes elavad koos inimestega ja kellel on päevas rohkem kui 14 tundi päevavalgust, innelda aasta ringi, olenemata aastaajast.

NB! On olemas 2 terminit: steriliseerimine ja kastreerimine. Steriliseerimisel tehakse manipulatsioone viljastamise vältimiseks - näiteks isaste eemneväätide või emaste munajuhade ligeerimine. Kastreerimisel eemaldatakse sisemised suguelundid (isastel munandid, emastel munasarjad +/- emakas). Neid kahte erminit aetakse sageli segi ja kasutatakse valesti. Kõige sagedamini kasutavad lemmikloomaomanikud isasloomade puhul mõistet "kastreerimine", emaste puhul aga "steriliseerimine". Meie kastreerime (see tähendab emaste ja isaste kasside sisemiste suguelundite eemaldamist).

Teostame ka varajast kastreerimist (steriliseerimist) - alates 2. elukuust

Vastus: Operatsiooni saab teha siis, kui kassi kaal on 2 (või rohkem) kg.

Kas enne vaktsineerimist tuleb loomadele anda siseparasiitide vastast ravimit?

Enne iga-aastast vaktsineerimist tuleks täiskasvanud loomadele anda parasiidivastast vahendit sel juhul, kui omanik ei tee profülaktilist ussikuuri - see tähendab, et kui ta ei anna ussivastaseid ravimeid vähemalt 2 korda aastas.

Kui ennetavat ussikuuri tehakse süstemaatiliselt, pole kohustuslik enne iga-aastast vaktsineerimist siseparasiitide vastast ravimit anda. Enne kutsikate ja kassipoegade esimest vaktsineerimist tehke kindlasti ussikuuri, kuna neil on kõige tõenäolisemalt ussid.

Ennetav ussikuur on parasiidivastase vahendi ühekordne manustamine.

Usside korral on vajalik raviskeem, mis sõltub usside liigist, looma vanusest ja kohast, kus ta elab (nt kennel, varjupaik, mitme kassiga maja, hoiukodu, õues pidamine jne). Sellisel juhul tuleb pöörduda loomaarsti poole.

Ka ainult kodus elavatele kassidele on vajalik teha siseparasiitide vastast profülaktilist kuuri.

Hiiri, linde ja muid saakloomi jahtivatele kassidele tuleb sise- ja välisparasiitide vastast vahendit manustada sagedamini - vähemalt kord kvartalis.

Kassipoegadele ja kutsikatele tuleks esimesel eluaastal manustada parasiidivastast vahendit vähemalt kord kvartalis.

Vastus: kutsikatele ja kassipoegadele on kohustuslik teha parasiidivastast ravi ENNE esimest vaktsineerimist, täiskasvanud koertele ja kassidele vaktsineerimisest sõltumata.

Kas ainult kodus peetavat kassi on vaja vaktsineerida?

Ka ainult kodus elavaid kasse on vaja vaktsineerida, kuna omanikud võivad nakkuse tuua tänavalt jalanõudega. Näiteks kassikatk (ehk kasside panleukopeenia) on endiselt levinud ja seda esineb tihti.

Kõige tähtsam on noore looma (kassipojad ja kutsikad) nõuetekohane vaktsineerimine tema elu alguses. Noore looma vaktsineerimine toimub 2-3 etapis.

Viimane vaktsineerimine peab olema tehtud, kui loom on üle 16 nädala vana.

Edasised vaktsineerimisskeemid sõltuvad looma elustiilist ja riskigrupist. Kodukasse võib vaktsineerida iga 2-3 aasta tagant.

Vastus: Jah, on vaja.

Kuidas saab aru, et kass on haigeks jäänud?

Kassid on väga salapärased loomad ja oskavad vaevusi maskeerida. Kassidel on väga harva näha ägeda valu tunnuseid - nad ei nuta, ei karju. Kõige tavalisemad haigussümptomid on muutused kassi käitumises ja päevarutiinis. Kass, kes ei tunne end hästi, keeldub söömast, on loid, ei reageeri, keeldub mängimast ja suhtlemast, lamab sundasendis, pole lõdvestunud jne.Väiksemaidki muutusi kassi käitumises näeb kõige paremini ainult omanik.

Vastus: Nii kui märkate, et kassi käitumises ja päevarutiinis on midagi muutunud.