Lapse saamine on suurte muudatuste aeg, mil tuleb kohaneda imepisikese vastsündinu lõputuna näivate nõudmistega. Tema vajadused on sageli tohutud ning kõik paneb muretsema. Nii nagu iga asjagagi, annab veidike planeerimist ja ettemõtlemist suure eelise ning meelerahu. Enne lapse sündi on tihti just kass olnud perekonna lemmikuks. Seetõttu tahab enamik kassiomanikke kindel olla, et vastsündinu majjatoomine ei tekita mingeid probleeme.
Kassidele meeldib rutiin ja ettearvatavus. Lisaks kiinduvad nad esmajoones pigem oma kodusse, mitte selles elavatesse inimestesse. Muutused kodus – nagu uus mööbel ja imikuga seotud asjad – võivad osadel kassidel tekitada ärevust. Paljud siiski harjuvad sellega ja naudivad asjaolu, et värske emme on sagedamini kohal ja püsib last toites ühe koha peal pikka aega. Kassid võivad kodusele emmele olla suurpäraseks kaaslaseks ja saada lastega hämmastavalt hästi hakkama, kui neid tutvustatakse omavahel ettevaatlikult ja imikule õpetatakse kassist lugupidamist.
Miks võib imik tunduda kassi(de)le hirmutav?
Kassid kasutavad oma suurepärast lõhnataju selleks, et teada, mis kuulub neile. Kodus hõõrub kass nägu vastu erinevaid esemeid, mis hakkavad tema järgi lõhnama (meie aga ei taju neid lõhnu üldse) ja seetõttu on tuttavad ning turvalised. Uued asjad lõhnavad imiku järele, mis võib häirida kassi turvatunnet.
Lisaks imikule tekib koju palju uusi asju, suuri ja väikseid, nagu häll, käru ja muud pisemad esemed nagu mänguasjad, millel on sageli vilkuvad tuled ja imelikud hääled.
Imikud lõhnavad teismoodi kui täiskasvanud. Nende põhilised lõhnad on piim ja mustad mähkmed! Imikud vajavad palju vanemate aega ja selle tulemusel võib tavapärane kasside eest hoolitsemine olla häiritud.
Loomulikult on ka värsketel lapsevanematel vähem aega kassi(de)le pühendumiseks.
Võrreldes täiskasvanute ja suuremate lastega on imikud oma käitumises (sh häälitsustes) ettearvamatumad. Seega võivad nad kasse veidi rohkem heidutada. Näiteks uudistavad imikud asja/inimest/looma tihti väga lähedalt. Teatud vanuses uuritakse kõike haarates ja suhu pannes.
Enamik kasse naudib füüsilist suhtlust, kui see tähendab pea ja näopiirkonna silitamist. Kass eelistab kõige rohkem sellist suhtlust, kui ta saab ise valida, millal ja kui kaua see toimub. Kassi jaoks võib suhtlemine imikuga osutuda raskeks – st kuidas ja kui kaua temaga tegeletakse. Suhtlus imikuga võib olla ka ettearvamatu ja muutuv. Kasse ei tohiks kunagi jätta imikutega üksi, veendumaks, et nendevaheline füüsiline suhtlus ei toimu ilma täiskasvanu järelevalveta.
Mida saab teha, et kass tunneks end turvaliselt ja kindlalt enne imiku saabumist?
Kõik muutused peavad kodus toimuma järk-järgult.
Anna kassi(de)le aega kodu uurimiseks ja uute asjade omaksvõtmiseks.
Anna uuele asjale kodu lõhn, hõõrudes riidelappi õrnalt vastu kassi põski ja laupa, kui kassi paitad ja ta on lõõgastunud. Siis hõõru uusi asju sama riidetükiga. Sellele jäävad külge näoferomoonidena tuntud kemikaalid, mida kass eraldab. Kass tunneb need kemikaalid ära ja see paneb teda end turvaliselt ja kindlalt tundma. Ära muretse, et lõhna oleks tunda uutel asjadel – inimesed ei tunne seda.
Veendu, et kassidel oleks piisavalt kohti, kus end turvaliselt ja kindlalt tunda väljaspool imiku haardeulatust – vägagi kasulikud on pappkarbid, millest on tehtud peidupaigad, õrred, riiulid ja pesad.
Mõni teine inimene võiks hakata toitma kassi enne lapse sündi, kuna värske ema ei saa seda tõenäoliselt teha mõne päeva jooksul pärast sünnitust. See minimeerib kassi(de) häirimist ajal, mil kõik muu on muutumas.
Mängi kassi(de)le ette helisalvestis imiku nutuga (internetis on selliseid palju). Helitase võiks olla vaevu kuuldav. Kui kassid ei ilmuta huvi, võid tasapisi helitaset suurendada. Eesmärgiks on panna kass tundma, et sellise heli üle ei pea muretsema – see on väga oluline, kuna heli muutub vägagi tavaliseks tulevastel kuudel!
Kui laps on sündinud, veedab ta ilmselt üks-kaks ööd haiglas. Hea mõte on sel ajal koju tuua kantud titepidžaama, et kassid saaksid seda nuusutada ja uurida. Kui kassid harjuvad imiku lõhnaga enne tema kojutoomist, heidutab lapse kohalolu neid vähem.
Imiku kojutoomine
Esmasündinu kojutoomine võib jällegi osutuda pinevaks ajaks – kuidas küll kass reageerib? Jää rahulikuks ja proovi õhkkonda mitte pingeliseks muuta. Lase kassil imikut nuuskida ja uurida, kes see imelikult lõhnav ja väike tegelane küll on.
Kasside suurepäraseks omaduseks on see, et nad kohanevad pea iga olukorraga, lähevad tagasi voodisse, tõmbavad kerra ning uinuvad! Väga tihti võib ülitundlik kass olla stressis ja urineerida. Stressist on võimalik vabaneda kassi turvatunnet suurendades (vt urineerimise teemat iCatCare’i veebilehel – www.icatcare.org) ja hügieeni säilitades.
Kui oled lapsega kodus ning kass harjub tema olemasoluga ja imiku lõhn seguneb koduse lõhnaga, läheb enamik kase lihtsalt oma eluga edasi.
Terve mõistus ja ohutus ennekõike
Pese käsi pärast kassi puudutamist või liivakasti puhastamist jne.
Ära luba kassi köögitasapindadele.
Omaenda meelerahu huvides ära lase kassi imiku tuppa, eriti kui laps on veel väga väike.
Pane imiku hääli või käru kohale võrk, nii et kass ei pääseks sisse.
Lase kassile manustada kirpude- ja ussivastaseid rohte.
Millele peaksin veel mõtlema siis, kui laps kasvab?
Kui laps hakkab rohkem liikuma, on tema pigem ohuks kassile – mitte vastupidi! Sel ajal on eriti oluline hoolitseda selle eest, et kassil oleks palju kohti, kuhu imiku eest pakku pääseda. Siin on suuresti abiks vertikaalse ruumi (riiulid, kassipuud, õrred) ja treppide kasutamine.
Kasside juuresolekul ei tohi imikuid ja väikelapsi ei tohi kunagi järelevalveta jätta juhuks, kui nad püüavad kassi haarata. Su kass ei oota kohe üldse mitte oma sabast tõmbamist.
Üheskoos töötades on võimalik lastele õpetada, et kassi tuleb puudutada õrnalt ja lameda peopesaga. Abiks on see, kui paned oma käe lapse käe alla. See kaitseb kassi kasukat kiskumise eest.
Kui võtad neid nõuandeid kuulda ja püüad täita kassi vajadust ohutu, turvalise, ettearvatava ja kontrollitud elu järele, oled õigel teel selleks, et imiku ja kassi(de) vahel sünniks eluaegne sõprus. Temastki võib saada järgmise põlvkonna kassiomanik!