Kasside peritoniit ehk FIP on raske haigus, millega kaasnevad terviseprobleemid. Kogenud veterinaararstid klassifitseerivad seda vaskuliidiks või polügranulomatoosseks polüserosiidiks. Haigus on oma olemuselt viiruslik ja esineb sagedamini noortel, alla üheaastastel loomadel. Viiruslik peritoniit kassidel on raskesti ravitav. Selle diagnoosiga kassid peaksid seisundi jälgimiseks olema kvalifitseeritud veterinaararsti järelevalve all.
Viirusliku peritoniidi arengu põhjused
Teadlased on tõestanud, et kasside nakkuslik peritoniit tekib RNA-d sisaldava koronaviirusega nakatumise tõttu. See haigustekitaja on teistele loomadele ja inimestele täiesti ohutu, ta võib põhjustada haigust ainult kassidel. Samas ei kutsu patogeen haigust esile mitte kõigil loomadel, paljud lemmikloomad võivad olla nakkuse kandjad.Haigus kandub loomalt loomale eritiste, näiteks sülje või väljaheidete kaudu. Kassid võivad nakatuda pesakasti jagades, lakkudes jne.
Kasside nakkusliku peritoniidi tunnused
Haiguse tekkimisele eelneb koronaviiruse enteriit ehk sooleinfektsioon. Selle tüüpilised sümptomid on lühiajaline kõhulahtisus ja/või oksendamine. Nõrgenenud kassidel võib see olla raskem, väljendudes tugeva kõhulahtisuse, kasvuperioodi peatumise ja nõrkusena. Mõnel kassil möödub haigus pärast enteriidi sümptomite kadumist jäljetult, kuid teistel kassidel võib viirus muteeruda. Ainult sel juhul areneb kassidel viiruslik peritoniit, mis võib esineda kahes erinevas vormis: efusioon ja mitteefusioon. Esimest tüüpi tuntakse ka kuiva peritoniidi nime all, mille kliiniliste ilmingute hulgas on:
loidus;
väsimus;
söögiisu kadumine;
kehakaalu langus;
palavik;
maksakahjustus (väljendub kollatõves);
neerupuudulikkus;
urineerimishäired;
valu kõhus palpeerimisel.
Selle haigusvormiga loomadel muutub iirise värvus – see muutub tumedamaks.
Haiguse märga vormi peetakse ägedaks ja kõige ohtlikumaks. See viib kiiresti lemmikloomade surmani. Selle iseloomulikeks ilminguteks on veresoonte põletik ja vedeliku kogunemine erinevatesse kehaõõnsustesse, sealhulgas kõhuõõnde, mis väljendub kõhu mahu suurenemises, hingamisraskustes ja muudes terviseprobleemides.FIP-i kulg sõltub suuresti kassi immuunsuse seisundist, kuid madalat immuunsust ei saa pidada haiguse arengu põhjuseks.
Mida teha, kui kassil tekib viiruslik peritoniit?
Kahjuks on kasside peritoniiti raske diagnoosida ja ravida. Siiski saavad Tallinna elanikud pöörduda abi saamiseks Haabersti Loomakliiniku kogenud veterinaararstide poole. Meil töötavad spetsialistid, kes teavad kõike kasside nakkuslikust peritoniidist ning on hästi kursis selle sümptomite ja võimalike ilmingutega. Meie arstid täiendavad pidevalt oma teadmisi ja on kursis viimaste arengutega FIP-i ravi valdkonnas.
Meie eeliste hulgas on:
individuaalne lähenemine igale patsiendile;
maksimaalse füüsilise ja emotsionaalse mugavuse tagamine loomadele ja nende omanikele;
oma labori olemasolu, mis lihtsustab diagnostika tegemist ja loomade seisundi jälgimist;
taskukohased hinnad – me suhtume hinnakujundusse mõistlikult, nii et kõigi meie teenuste maksumus on meeldivalt rõõmustav.
Haabersti Loomakliinik spetsialistid teevad kõik endast oleneva, et pikendada viirusliku peritoniidiga lemmiklooma eluiga ja parandada tema enesetunnet.
Registreerimine vastuvõtule
Kasutame küpsiseid meie veebisaidi parimaks esitlemiseks. Kui jätkate saidi kasutamist, eeldame, et olete sellega rahul.ОкPrivacy policy